Juozas Šiaučiūnas

Vardas Juozas
Pavardė Šiaučiūnas
Profesija muziejininkas, mokytojas, kraštotyrininkas, visuomenės veikėjas
Gimimo data 1906-06-07

Išsami biografija

Pedagogas, kraštotyrininkas, muziejininkas, visuomenininkas. Gimė 1906 m. birželio 7 d. Maskoliškių kaime, Kavarsko valsčiuje, Ukmergės apskrityje. Mirė 1943 m. spalio 19 d. Rešiotuose, Sibire.
1926 m. J. Šiaučiūnas baigė keturias Ukmergės gimnazijos klases bei mokytojų kursus, mokytojavo Zanėnų pradinėje mokykloje (Giedraičių valsčius). Nuo 1928 m. rugsėjo mėn. – Kernavės pradinės mokyklos mokytojas ir vedėjas.
Su mokiniais ekskursijų metų pradėjo rinkti eksponatus būsimai muziejinei ekspozicijai, ragino kernaviškius nešti įvairias senienas.
1930 m. gruodžio mėn. muziejus iškilmingai atidarytas vienoje iš pradinės mokyklos klasių. Muziejus buvo lankomas moksleivių, vietos gyventojų, iš visos šalies atvykstančių inteligentų, visuomenės veikėjų bei užsienio svečių.
Buvo plačios erudicijos žmogus, žinomas tarpukario Kernavės lietuvybės puoselėtojas, švietėjas. Jaunimui ir suaugusiems rengė įvairius mokymosi kursus, rašė sceninius vaizdelius, režisavo ir vaidino su mokiniais, rinko tautosaką. Jo iniciatyva Kernavėje įsteigta pašto agentūra, vaikų darželis, meteorologijos stotelė, mokykloje – amatų klasė.
1941 m. birželio 15 d. mokytojas bei jo šeima su mažamečiais vaikais buvo ištremti i Sibirą. J.Šiaučiūnas žuvo 1943 m. tremtyje. Šeima grįžo į Lietuvą 1956 metais.
Už aktyvią veiklą 1935 m. J. Šiaučiūnas buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordinu, o 1938 m. – Gedimino ordinu ir Nepriklausomybės medaliu.
1999 m. rugpjūčio mėn., minint Kernavės pradinės mokyklos 70-ųjų metinių jubiliejų, mokyklai suteiktas Juozo Šiaučiūno vardas bei atidengta memorialinė lenta, skirta Kernavės šviesuolio ir muziejaus įkūrėjo atminimui.

 

Parangta 2006 m. pagal Kernavės archeologijos ir istorijos muziejaus informaciją.